head

SA 8000


Pojava i razvoj norme SA 8000 (Social Accountability) predstavlja univerzalno poznatu referentnu točku i jedan od glavnih elemenata 'Corporate Social Responsibility'. Norme SA 8000 je razvio Social Accountability International (SAI, bivši CEPAA), u suradnji sa velikim brojem tvrtki, nevladinih organizacija i sindikata.

Stvoren na načelima 12 konvencija Međunarodne organizacije rada (ILO), Svjetske deklaracije o pravima čovjeka, konvencije UN o pravima djeteta, konvencije UN o suzbijanju svih oblika diskriminacije žena te na konsolidiranim normama ISO 9001 i 14001, norma SA 8000 je objavljena 1997. imajući za cilj borbu protiv iskorištavanja djece i neljudskih radnih uvjeta u organizacijama i dobavljačima.

2001. godine je izdana nova verzija norme SA 8000, u kojoj je zaštita proširena i na radnike kod kuće.
Ova dobrovoljna norma stvorena radi osiguranja poštivanja prava i morala u proizvodnji dobara i usluga, može se primijeniti na sve vrste organizacija bez obzira na veličinu i u bilo kojem dijelu svijeta. Taj standard je u New Yorku razvio SAI (Social Accountability International) bivši CEPAA (Council on Economic Priorities Accreditation Agency) u suradnji sa velikim brojem tvrtki, nevladinih organizacija (na pr. Amnesty International) i sindikata.

SAI je akreditirao nekoliko certifikacijskih kuća.

Norma SA 8000 donosi transparentne, mjerljive, provjerljive zahtjeve za certifikaciju tvrtki na nekoliko najvažnijih područja:

- Dječji rad

Zabranjuje se rad djeci (u većini slučajeva mlađoj od 15 godina). Certificirane tvrtke također su dužne izdvajati sredstva za obrazovanje djece koja bi mogla ostati bez posla primjenom ove norme.

- Prisilni rad

Radnicima se ne može uvjetovati da polože svoje osobne isprave ili plate 'polog' za zapošljavanje.

- Zdravlje i sigurnost

Organizacije su dužne zadovoljiti osnovne normative za sigurno i zdravo radno okruženje, uključujući pitku vodu, prostor za odmor, uporabljivu sigurnosnu opremu i nužno osposobljavanje.

- Sloboda udruživanja

Štiti prava radnika na osnivanje i pristupanje strukovnim sindikatima te na kolektivno pregovaranje, bez straha od posljedica.

- Diskriminacija

Ne dopušta diskriminaciju u vezi rasne pripadnosti, kaste, narodnosti, vjerske pripadnosti, invalidnosti, spolne pripadnosti, spolne orijentacije, sindikalnoga članstva ili političke pripadnosti.

- Disciplinske mjere

Zabranjuje službeno kažnjavanje, psihičku ili tjelesnu prinudu i verbalnu zloporabu radnika.

- Radno vrijeme

Predviđa najviše 48-satni radni tjedan i najmanje jedan dan odmora tjedno te dodatnih 12 sati prekovremenog rada tjedno plaćenih po većoj satnici.

- Naknada za rad

Plaće moraju zadovoljavati sve pravne norme i osigurati prihod dostatan za zadovoljenje osnovnih potreba i povrh toga još izvjestan diskrecioni prihod.

- Upravljanje

Utvrđuje postupke za primjenu učinkovitog upravljanja i provjeru primjene SA 8000, od raspoređivanja odgovornih osoba na poslove vođenja evidencija, bavljenja raznim pitanjima do provođenja ispravaka.