head

ISO 22000


ISO 22000 je prva međunarodna norma za implementaciju sustava zdravstvene ispravnosti hrane. Ona obuhvaća interaktivnu komunikaciju, upravljanje sustavom i kontrolu rizika.

ISO 22000 definira sustav upravljanja zdravstvenom ispravnosću hrane koristeći sedam principa HACCP-a navedenih u Codex Alimentariusu. Struktura norme je usklađena s ISO 9001 i ISO 14001.

Tom se normom definiraju preduvjeti modela upravljanja prehrambenom sigurnošću primjenjivog na svim razinama prehrambenog sektora.U svrhu lakšeg i učinkovitijeg upravljanja i analize rizika ISO 22000 postavlja preduvjete koje bi trebali ispuniti sustavi upravljanja prehrambenom sigurnošću na svim razinama poljoprivredno-prehrambenog opskrbnog lanca, pritom povezujući načela HACCP-a (Hazard Analysis and Critical Control Point = Analiza hazarda i kritične kontrolne točke) s preduvjetima potrebnim za izvršavanje već iskušanih praksi.

Norma ISO 22000 primjenjiva je na sve izravne i neizravne sudionike u lancu prehrambene opskrbe, počevši s poljoprivrednim koncernima, proizvođačima hrane, uzgajivačima, veletrgovcima i maloprodajnim lancima, a završivši na prehrambeno prerađivačkoj industriji, proizvođačima potrebne opreme te pružateljima usluga transporta i čišćenja.

Norma se temelji na nekoliko čimbenika koji se smatraju osnovnima za sigurnost na svim razinama lanca prehrambenom opskrbom, sve do točke konačne konzumacije: interaktivna komunikacija sa svim zainteresiranim stranama, uključivši i nadzorne organe, sustav upravljanja, nadzor nad procesima, načela HACCP-a primijenjena u skladu s propisima Codex Alimentarius, programi ispunjavanja preduvjeta uključivo s GMP-om (Good Manufacturing Practices), nadzor nad nametnicima, procedure čišćenja i dezinfekcije itd.

Interaktivna komunikacija bez sumnje je najinovativnija nova značajka. ISO 22000 od svih sudionika u lancu zahtijeva održavanje neprekidnog i otvorenog dijaloga s izravnim klijentima, pri čemu se najizrazitiji rizici izdvajaju i drže pod kontrolom na svim razinama opskrbnog lanca.

Pristup i struktura toga standarda slični su onima u normama ISO 9001 i ISO 14001 , a temelji se na poticanju razvoja i integriranom sustavu upravljanja rizikom namijenjenom cjelokupnom poljoprivredno-prehrambenom sektoru.